Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak ustawić narożnik w salonie? Wskazówki i inspiracje

2021-05-14
Jak ustawić narożnik w salonie? Wskazówki i inspiracje

Narożnik to świetna inwestycja do Twojego salonu. Ta przestrzeń to bardzo istotne miejsce, w którym cała rodzina może zbierać się na wieczory filmowe, relaks lub po prostu na co dzień. Jeśli szukasz idealnego mebla wypoczynkowego do swojego domu, ale obawiasz się, że może nie pasować - czytaj dalej, a dowiesz się, jak zaaranżować narożnik w salonie, aby idealnie pasował do Twojej przestrzeni. Jest kilka kwestii które warto rozważyć zanim podejmiemy decyzję o kupnie narożnika.

Narożnik lewy czy prawy?

Decydując się na ustawienie narożnika w salonie, najpierw musisz zdecydować, czy najlepszy jest dla Ciebie narożnik lewostronny czy prawostronny. Dla niezdecydowanych dobrym wyjściem będzie narożnik uniwersalny którego stronę klient wybiera w trakcie montażu. Obecnie na rynku możemy znaleźć ogromną ilość tego typu mebli wypoczynkowych, należy do nich np. wygodny Narożnik Milo Mini z pojemnikiem na pościel i dużą (mimo jego niepozornych rozmiarów) powierzchnią spania która wynosi aż 225 x 130 cm. Jeśli idea narożnika o uniwersalnej stronie Cię nie przekonuje to być może spodoba Ci się duet "udający" sofę narożną czyli kanapa z pufą jak narożnik. Taki zestaw posiada pewną nieocenioną zaletę - pozwoli Ci na zmianę strony "narożnika" w zaledwie kilka sekund.


Salon z narożnikiem - punkty kontrolne

 Oto kilka kluczowych punktów, które należy przemyśleć i omówić przed zakupem narożnika:

• Wydaje się to oczywiste, ale najpierw zastanów się nad kształtem pomieszczenia - czy jest długie i smukłe? O otwartym planie? Kwadratowe, dość małe i przytulne? Zastanowienie się nad układem pomieszczenia pomoże Ci zdecydować, jaki rodzaj narożnika najlepiej wpasuje się w Twoją przestrzeń w salonie. Na przykład nasza sofa narożna Stilio jest wyposażona w otomanę z pojemnikiem, więc będzie przydatna dla tych, którzy nie mają możliwości przechowywania koców i pledów w salonie.

• Weź pod uwagę położenie drzwi. Nie blokuj żadnych wejść narożnikiem - narożnik w salonie powinien znaleźć się w miejscu, które nie jest zasłonięte drzwiami ani przejściami. Zapobiegnie to uszkodzeniu mebla przez wahadłowe drzwi. Warto również umieścić narożnik tak, by zapewnić odpowiedni przepływ powietrza.

• Gdzie będą postawione inne meble? Jak ustawić narożnik w salonie by nie kolidował z pozostałym wyposażeniem wnętrza? Weź pod uwagę takie elementy, jak stoliki do kawy, regały na książki, stoliki nocne i oczywiście telewizor, na który Twój narożnik prawdopodobnie będzie ukierunkowany. Jeśli Twój narożnik jest rozkładany, tak jak nasza sofa narożna Demi, zachowaj wokół niej wolną przestrzeń, aby było dużo miejsca na rozsunięcie mebla.
 
• Gdzie będą twoje źródła światła? Umieszczenie sofy w pobliżu lamp lub okien zapewni wiele korzyści dla Twojego salonu, zarówno pod względem wzornictwa, dobrego samopoczucia, jak i możliwości wykonywania czynności, takich jak czytanie.

Narożniki modułowe

Sofy modułowe można w pełni dostosować do Twojej przestrzeni i potrzeb, dając Ci możliwość spersonalizowania ustawienia siedzisk w bardzo wszechstronny sposób. Dodatkowo, dzięki narożnikom modułowym, jesteś mniej ograniczony bo nie musisz wybierać między prawą a lewą stroną. Sofy segmentowe można rozdzielić i przestawić, co daje Ci możliwość przeprojektowania salonu w oparciu o Twój aktualny nastrój i potrzeby chwili! Podsumowując - salon z narożnikiem modułowym daje wiele możliwości. Jeśli nie lubisz rutyny i często odczuwasz chęć zmiany aranżacji to jest to opcja którą z pewnością powinieneś rozważyć.

Zanim zaczniesz projektować swój wymarzony salon, warto poznać najważniejsze czynniki związane z tym przedsięwzięciem takie jak ustawienie mebli w pokoju czy indywidualne potrzeby każdego z domowników. W tym wpisie omówimy, co powinieneś przemyśleć - od znalezienia centralnego punktu w pokoju po właściwe wykorzystanie całej dostępnej przestrzeni.

Znalezienie centralnego punktu w Twoim salonie

Każdy salon ma punkt centralny, który zwykle jest podyktowany przeznaczeniem przestrzeni. Wielu właścicieli domów zgodziłoby się, że telewizor jest głównym punktem zainteresowania w ich salonie, ale to nie zawsze prawda. W rzeczywistości kominek, lustro, obraz lub piękna komoda mogą być główną atrakcją Twojego salonu. Poświęć chwilę i zastanów się na co najbardziej lubisz patrzeć podczas odpoczynku. Znalezienie odpowiedzi pozwoli Ci na ustalenie miejsca centralnego na które warto mieć dobry widok wypoczywając na narożniku.

Równowaga i harmonia podczas aranżacji mebli

Równowaga jest kluczowa w aranżacji wnętrz, a szczególnie istotnym jest, aby dobrze ją zaplanować i uzyskać harmonijną przestrzeń. Aby to zrobić, musisz wziąć pod uwagę rozmiar i położenie każdego elementu, aby upewnić się, że nie ustawisz na przykład wszystkich dużych mebli po jednej stronie pokoju. Powinna również istnieć duża różnorodność kształtów mebli, które zdecydujesz się uwzględnić w salonie. Na przykład standardowa sofa narożna rozkładana najlepiej będzie wyglądać uzupełniona okrągłym stolikiem kawowym. Jeśli uważasz, że osiągnięcie harmonii aranżacyjnej jest trudne, pomocne może być stosowanie złotego współczynnika 2: 1 podczas ustawiania mebli. Oznacza to podzielenie przestrzeni na dwie części: jedną dużą, która zajmuje dwie trzecie pomieszczenia i zawiera główne meble oraz jedną znacznie mniejszą, która stanowi pozostałą trzecią. Ta dodatkowa przestrzeń jest używana na takie rzeczy, jak dodatkowe siedziska, pufy lub kąciki do czytania.

Tworzenie obszarów wypoczynkowych

Twój salon to miejsce, w którym będziesz spędzać większość czasu relaksując się i uczestnicząc w spotkaniach towarzyskich, dlatego ważne jest, aby układ sprzyjał takim okolicznościom. Oznacza to, że musisz zastanowić się, jak daleko od siebie mogą znajdować się miejsca do siedzenia by nie zakłócać rozmowy w trakcie spotkań. Będzie to wymagało wypróbowania różnych pozycji mebli i zwrócenia uwagi na to, czy na drodze siedziska znajdują się jakieś przeszkody lub czy trudno jest usłyszeć ludzi siedzących np. na drugiej sofie. Jeśli nie jesteś przekonany do narożnika przemyśl zakup dwóch sof. Dwie kanapy w salonie zapewnią mogą zapewnić podobną liczbę siedzisk do sofy narożnej.

Stylowy salon czyli proporcja kolorów 10-30-60

Współczynnik 10-30-60 mówi, że dobrze zaprojektowana przestrzeń będzie składać się z trzech głównych kolorów: dominującego, który zajmuje 60% powierzchni, drugiego koloru, który stanowi 30% przestrzeni oraz odważnego akcentu (np. złoto, srebro), który zajmuje pozostałe 10%. Zwrócenie uwagi na tę zasadę kolorów może pomóc w planowaniu aranżacji salonu.

Jak ustawić meble w salonie

Pomysłowe wykorzystanie całej dostępnej przestrzeni jest kluczowe. Przysunięcie mebli do ścian może sprawić, że reszta pokoju będzie wyglądać na nagą, a ściany będą prezentować się dość chaotycznie. Zamiast tego - jeśli to możliwe - zostaw trochę miejsca za narożnikiem i wypełnij inne obszary salonu mniejszymi meblami. Zastanów się jak ustawić meble by nie przeszkadzały w swobodnym poruszaniu się po salonie jednocześnie unikając "wciskania" ich wszystkich obok siebie przy ścianie. Stwórz sekcję ze stolikiem barowym z asortymentem na spotkania ze znajomymi i wygodnym narożnikiem oraz kącik czytelniczy z wygodnym fotelem typu uszak. Pozostał wyraźną odległość od każdej sekcji. Takie ustawienie mebli w salonie na pewno będzie sprawiało, że domownicy dużo chętniej będą spędzali czas w tym wnętrzu. Podczas gdy małe układy salonów mogą nie pozostawiać dużego pola do popisu w kwestii tworzenia sfer o konkretnym przeznaczeniu, to będzie to świetnie działać w średnich i większych salonach.. Mały salon z narożnikiem będzie wymagać bardzo praktycznych mebli które pozwolą na optymalne zagospodarowanie przestrzeni w pokoju. Podwójne składane stoliki kawowe i pojemne szafki rtv z pewnością pomogą Ci w wyposażeniu małego pokoju. Przy małym metrażu radzimy wybrać wypoczynek na wysokich nóżkach który nie przytłoczy wizualnie wnętrza.


Gdzie w salonie ustawić narożnik

Osoby, które mają salon na planie otwartym lub po prostu jest on wyjątkowo duży, mogą chcieć ustawić swój narożnik na środku pokoju, aby rozbić ogrom przestrzeni. Spowoduje to również automatyczne utworzenie sekcji, które mogą oddzielić ten konkretny obszar, na przykład do oglądania telewizji. Twoje pozostałe „strefy” mogą np. pełnić rolę mini biura lub jadalni. W naszym wpisie pominiemy typowe, klasyczne ustawienie czyli narożnik w rogu - zakładamy, że skoro czytasz ten wpis to szukasz nieco ciekawszych alternatyw.

Rozważ poniższe sugestie ustawienia narożnika:

Przed oknem
Nie chcemy blokować okna! Sofa narożna ustawiona przed nim może wyglądać wspaniale pod jednym warunkiem - tył narożnika (wysokość oparcia) powinien być stosunkowo niski. Niestety jest to opcja wariant do mieszkań o sporej przestrzeni. Narożnik w salonie w bloku gdzie każdy metr kwadratowy jest na wagę złota nie sprawdzi się najlepiej w takim ułożeniu. Jest to spowodowane głównie tym, że powinniśmy zostawić odstęp około 50-70 cm między kanapą narożną a oknem, aby umożliwić właściwą cyrkulację powietrza i pozwolić na wygodne zabiegi okienne.
 
Po drugiej stronie okna
Jeśli masz ładne, duże okno z przodu pokoju, spróbuj ustawić narożnik naprzeciw, aby móc podziwiać wspaniały widok na zewnątrz. To dobre rozwiązanie dla Tych, którzy zamiast oglądać telewizję relaksują się przebywając blisko natury i szukają wyciszenia po długim dniu w  pracy. Salon z narożnikiem ustawionym w ten sposób na pewno będzie sprzyjał odpoczynkowi i pozwoli na "doładowanie" organizmu niezbędną witaminą D3.

W stronę kominka
Jeśli w salonie znajduje się kominek to najprawdopodobniej to właśnie on będzie znajdować się w centrum uwagi. Zgodnie z zasadą wymienioną w wyżej wymienionym akapicie, naroznik w salonie powinien być ukierunkowany na wprost głównego punktu w pokoju. Trzaskający w kominku ogień będzie stanowił miły widok w chłodne zimowe wieczory, gdy wtulony w koc będziesz relaksować się leżąc na narożniku.

Naprzeciwko innej sofy
Ponieważ równowaga wizualna jest bardzo ważna, nie ma lepszego miejsca na postawienie narożnika niż zwrócenie go naprzeciw drugiego mebla wypoczynkowego, np. sofy. Dobrym pomysłem będzie również uszak w salonie ukierunkowany na narożnik. W małych pomieszczeniach takie ustawienie zwykle nie jest możliwe, ale w większych wnętrzach salonowych, w których zmieści się więcej niż jeden mebel tapicerowany, warto rozważyć taki układ.

Narożnik na środku salonu
To kolejna propozycja dla tych z Państwa, którzy mają do dyspozycji sporą przestrzeń salonową. Narożnik ustawiony w centralnej części pokoju może pomóc w stworzeniu kilku różnych stref, np: wypoczynkowej, gdzie będziesz mógł zrelaksować się przy telewizorze (w tę stronę powinien być odwrócony narożnik) oraz jadalnianej z dużym stołem po drugiej stronie. Narożnik na środku pokoju pomoże Ci stworzyć przestrzeń perfekcyjną dla spotkań towarzyskich gdzie najpierw zjecie pyszną kolację przy stole a później przeniesiecie się z kieliszkiem wina na narożnik by tam cieszyć się swoim towarzystwem w komfortowych warunkach. Salon z narożnikiem i stołem to marzenie wielu z nas. Z odpowiednim metrażem i naszą asystą przy doborze mebli możesz je spełnić!

Narożna kanapa w salonie - jak ją wystylizować?

Fotele doskonale uzupełniają Twój narożnik, ponieważ zestaw różnych rodzajów siedzisk tworzy prawdziwie otwartą i towarzyską przestrzeń, w której będą mogli gromadzić się przyjaciele i rodzina. Aby uzyskać spójny wygląd, zalecamy zainwestowanie w meble z tej samej serii, takie jak narożnik Laslo i dopasowany do niego fotel. Po wybraniu miejsca na narożnik ustaw towarzyszące mu miejsce siedzące tak, aby było skierowane w stronę sofy narożnej, ale pozostawiło miejsce na przejście i przepływ powietrza. Jeśli nie masz wystarczająco dużo przestrzeni wybierz rozkładany fotel do małego salonu który po rozłożeniu będzie oferować równie wysoki komfort użytkowania co sofa z funkcją relax.

Wybierając stolik kawowy, musi on mieścić się w granicach krawędzi narożnika, ponieważ większy będzie wyglądał na nieco niechlujnie. Umieść go wystarczająco blisko, aby był łatwo dostępny, ale nie tak blisko, aby zakłócał poruszanie się w okolicach sofy narożnej. Jeśli przestrzeń na stoliku nie jest wystarczająca i potrzebujesz większego blatu, spróbuj umieścić dodatkowo konsolę za narożnikiem. 

Jeśli Twój kącik wypoczynkowy wydaje się być trochę pusty, użyj dywanu, aby ożywić wnętrze. Upewnij się, że obejmuje on wszystkie meble w Twojej aranżacji mebli z siedziskami - od narożnej sofy, stolika kawowego po fotele, stół i krzesła. Salon ze stołem i wypoczynkiem będzie prezentować się doskonale uzupełniony stylowym dywanem o geometrycznych, nowoczesnych wzorach.

Podnóżki i pufy są wielofunkcyjne: to stylowe dodatki, które jednocześnie są niesamowicie wygodne i zapewniają dodatkowe miejsce do siedzenia. Można je łatwo przenosić po pokoju, a czasami uzupełnione są w dodatkowe tajne schowki. W przypadku narożnika będziesz chciał, aby były wystarczająco blisko, aby móc podeprzeć na nich stopy, a kiedy ich nie używasz, możesz przesunąć je na koniec obu stron litery L w narożniku lub użyj ich jako prowizorycznego stolika do kawy.

Poznaj wszystkie nasze narożniki już dziś i pozwól nam pomóc Ci zbudować salon Twoich marzeń.

Polecane wpisy:

Szafa z drzwiami przesuwnymi - idealna do małych wnętrz
Loftowy styl w Twoim mieszkaniu
Jak ustawić łóżko w sypialni?

 

 

 
Pokaż więcej wpisów z Maj 2021

Polecane

pixel