Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak ustawić łóżko w sypialni?

2023-10-04
Jak ustawić łóżko w sypialni?

Za idealne miejsce do ustawienia łóżka uważa się zwykle środek najdłuższej ściany w pokoju. Jako najważniejszy mebel, łóżko powinno być centralnym punktem, a to ustawienie dosłownie stawia je w centrum uwagi. Łóżko przy ścianie nadaje pomieszczeniu harmonii. To rozwiązanie pozostawia również dużo miejsca na stoliki nocne, które można zmieścić po obu stronach, co jest zarówno praktyczne, jak i zapewnia poczucie równowagi. Umieszczenie łóżka w tej pozycji niestety oznacza utratę elastyczności, jeśli chodzi o wystrój.

Wykorzystaj mądrze przestrzeń na ścianie, dołączając piękny dekoracyjny zagłówek lub oszałamiającą grafikę ścienną. To dobre rozwiązanie dla osób, które zastanawiają się jak ustawić meble w sypialni mając do dyspozycji sporą przestrzeń. Jest jednak kilka powodów, dla których ten układ może nie być dobrym wyborem. Jeśli na środku ściany biegną rury wodociągowe lub gazowe, hałas może wpływać na jakość snu. Jeżeli najdłuższa ściana biegnie obok drzwi, łóżko może stworzyć wizualną barierę, która może zrujnować estetykę pomieszczenia. Podsumowując - najpopularniejsze wyjście czyli łóżko na ścianie to nie opcja dla każdego z nas.

Jak ustawić łóżko żeby dobrze spać ? Mebel w kącie sypialni

Jak ustawić łóżko żeby dobrze spać? Wiele osóba zadaje sobie to pytanie i szuka najlepszej odpowiedzi. Unikalne i praktyczne funkcje, takie jak kominki, okna, wbudowane szafy i grzejniki, mogą mieć znaczący wpływ na to, gdzie w pokoju znajduje się łóżko. A jak ustawić łóżko w małej sypialni? Jeśli przestrzeń na ścianie jest ograniczona i nie chcesz, aby łóżko znajdowało się bezpośrednio pod oknem, rozważ łóżko w rogu sypialni. Można to zrobić na kilka sposobów; możesz ustawić łóżko pod kątem, aby leżało w rogu, lub schować je tak, aby dwie krawędzie łóżka dotykały ścian.

Takie umiejscowienie łóżka oznacza, że uwaga nie jest odwracana od innych potencjalnie przyciągających wzrok mebli lub elementów wystroju, które są wyśrodkowane na ścianach w pokoju. Jeśli masz dużą sypialnię, umieszczenie łóżka pod kątem w rogu również może stanowić odważny akcent. Jeśli łóżko w rogu jest ustawione bezpośrednio pod dwiema ścianami, oznacza to, że jest tylko jeden otwarty bok, więc osoby, które dzielą łóżko, mogą utrudniać wchodzenie i wychodzenie. To ustawienie może działać dobrze z drewnianym pojedynczym łóżkiem, tak jak w sypialni dziecka.

Jak ustawić łóżko w sypialni – może pod oknem ?

Zastanawiasz się, czy sypialnia z łóżkiem pod oknem to dobry pomysł? Większość specjalistów zgodnie stwierdza, aby tego nie robić. Dlaczego? Ponieważ łóżko w tym ustawieniu nie tylko zasłania widok na zewnątrz, ale w chłodną noc może przenikać zimny przeciąg i powodować niekomfortowy sen. Łóżko pod oknem z kaloryferem będzie częściowo go zasłaniać sprawiając przez to gorsze ocieplanie całej sypialni. Osoby o lekkim śnie powinny zwracać uwagę na naturalne światło, które wpada do wnętrza pokoju. Wówczas łóżko przy oknie może to również rozpraszać nas w trakcie snu. Jeśli masz lekki sen i nie lubisz nagłych pobudek o 5 rano to łóżko pod oknem w sypialni to nie najlepsze rozwiązanie dla Ciebie. Wyjątkiem tutaj będą sypialnie wyposażone w rolety zaokienne - wtedy problem jest zażegnany.

Czasami jednak spanie w pobliżu okna jest nieuniknione. Jeśli okno jest umieszczone na ścianie naprzeciwko elementu wyposażenia, takiego jak np. piękny, oryginalny kominek, to zwrócenie się w jego stronę łóżka może wprowadzić spokój i ciszę w pomieszczeniu. Jeśli mimo wszystko chcesz ustawić łóżko pod oknem istnieją sposoby, aby z łóżka stworzyć oszałamiającą ozdobę sypialni. Upewnij się, że zasłony są zawieszone wysoko i szeroko, aby żadne okno nie było zbyt mocno zasłonięte, i wybierz niski zagłówek, aby wpuszczać jak najwięcej światła.

Ustawienie łóżka w sypialni przy ścianie, naprzeciwko drzwi

W feng shui bardzo ważny jest związek między łóżkiem a drzwiami do pokoju. Uważa się, że niewłaściwe ustawienie łóżka wobec drzwi tworzy negatywną energię, która w nocy przyciąga złe siły i nie pozwala na zdrowy, regenerujący sen. Jak ustawić łóżko żeby dobrze spać w alternatywny sposób? Umieść łóżko po przekątnej naprzeciwko przedpokoju, aby mieć dobry widok na drzwi. Upewnij się jednak, że nie jest skierowany bezpośrednio na przeciw drzwi, ponieważ często może to powodować poczucie bezbronności. Jeśli nie masz innego wyjścia, jak tylko ustawić łóżko naprzeciwko drzwi, stwórz pozytywne wibracje, dodając stolik do sypialni ze stylową lampką do sypialni i innymi elementami dekoracyjnymi.

Łóżko jako wyspa

Jeśli wolisz otwartą przestrzeń i chcesz mieć niepowtarzalny układ sypialni, rozważ użycie swojego łóżka do stworzenia „wyspy” na środku pokoju. Chociaż może się wydawać, że jest to sprzeczne z jakąkolwiek inną radą, którą przeczytałeś, a łóżko wyspowe ma swoje zalety. Brak ścian w pobliżu mebla sprawia, że wchodzenie i wychodzenie z łóżka jest łatwiejsze. Aby łóżko wyspowe było bardziej „na miejscu”, dodaj wezgłowie lub połóż je na wzorzystym dywanie. Będziesz potrzebował dużo miejsca, aby wybrać ten układ, więc jeśli zastanawiasz się jak ustawić łóżko w małej sypialni to prawdopodobnie to ustawienie nie jest dla Ciebie odpowiednie.

Jak powinno stać łóżko w sypialni wg Feng Shui?

Zgodnie z zasadami feng shui w sypialni łóżko jest najważniejszym meblem w Twoim domu, ponieważ Cię reprezentuje. Pomyśl tylko, ile godzin spędzasz w łóżku. Prawdopodobnie spędzasz tam więcej czasu niż w jakimkolwiek innym miejscu. Kiedy śpisz, jesteś w biernym stanie „yin” i jesteś bardziej podatny na otaczające Cię energie.

Położenie łóżka wpływa na ciebie w stanach świadomych i nieświadomych. Dlatego jeśli zaczynasz gdziekolwiek przearanżowanie wnętrza wg feng shui, zacznij od swojego łóżka! Jeśli to możliwe, zawsze umieszczaj łóżko, aby uzyskać najlepszy efekt zgodny z feng shui. Sypialnia feng shui jest na wyciągnięcie ręki! Oto kilka wskazówek, jak ustawić łóżko by rozkład w sypialni był zgodny ze starożytną praktyką planowania przestrzeni w celu osiągnięcia zgodności ze środowiskiem naturalnym

Feng shui w sypialni - pozycja dowodzenia

W feng shui możemy ustawić łóżko na zasadzie pozycji dowodzącej. Aby to osiągnąć, powinieneś umieścić Twoje łóżko w taki sposób, aby leżąc w łóżku widzieć drzwi do sypialni. Jednak nie chcesz też znajdować się bezpośrednio w jednej linii z drzwiami. Zasady feng shui w sypialni mówią, że łóżko ustawia się po przekątnej od drzwi. Oczywiście że jest wiele przypadków, w których to ustawienie nie jest możliwe. Na szczęście istnieją łatwe sposoby na poprawienie takiego wnętrza. Jeśli nie możesz zająć pozycji dowodzącej, możesz poprawić ustawienie łóżka za pomocą lustra. Ustaw lustro tak, aby będąc w łóżku widzieć odbicie drzwi. Profesjonaliści polecają wolnostojące lustro, dzięki któremu można je bardzo łatwo ustawić i ustawić pod odpowiednim kątem.

Łóżko w feng shui - jak powinno się spać kierunek?

Oprócz pozycji dowodzącej istnieją inne wytyczne, na które należy zwrócić uwagę podczas ustawiania łóżka w stosunku do drzwi w sypialni. Chcesz również uniknąć otwierania drzwi bezpośrednio na jakąkolwiek część łóżka. Istotną kwestią jest pytanie w którą strone spać głową - ma to duże znaczenie zdrowotne w feng shui. Na przykład, gdy masz drzwi otwierające się zgodnie z twoją głową, to wg feng shui możesz mieć bóle głowy. A jeśli masz drzwi otwierające się na Twoje stopy, z czasem możesz mieć problemy ze stopami. Unikaj wystawiania stóp na wprost drzwi. Jest to często określane jako „pozycja trumny”. Jeśli jedyne miejsce na twoje łóżko znajduje się w jednej linii z drzwiami to nie panikuj, istnieje wyjście z tej sytuacji. Możesz powiesić fasetowaną kryształową kulę feng shui w połowie odległości między drzwiami a łóżkiem.

Jak ustawić łóżko w sypialni sąsiadującej z toaletą?

Unikaj dzielenia wezgłowia ze ścianą toalety. Oznacza to, że powinieneś wykluczyć umieszczenie łóżka na ścianie z toaletą po drugiej stronie. Jeśli nie jest to możliwe, możesz umieścić lustro na ścianie nad i za łóżkiem, aby rozszerzyć widok sypialni. To energicznie wymaże toaletę. W przypadku dorosłych najlepiej jest mieć otwartą przestrzeń po lewej i prawej stronie łóżka. Proponujemy mieć co najmniej 50 centymetrów z każdej strony. Umieszczenie łóżka jednym bokiem do ściany nie jest idealne. Zasady feng shui w sypialnistwierdzają, że warto zostawić przestrzeń po obu stronach łóżka bo taki układ zapewnia równowagę między twoim yin i yang, kobiecością i męskością, a także przestrzeń dla partnera. Jeśli nie jest to możliwe, postaraj się, aby zagospodarować choć minimalną przestrzeń po stronie ściany tak, by łóżko nie sąsiadowało bezpośrednio ze ścianą toalety. Możesz także ustawić lustro na ścianie, obok której znajduje się łóżko. To może poszerzyć perspektywę energetycznie. W przypadku dzieci dobrze jest mieć łóżko przy ścianie, ponieważ może zapewnić im pewne podparcie.

Belki, podbicia i nachylone sufity a sypialnia feng shui

Aby uzyskać najlepsze ustawienie feng shui trzeba stworzyć ustawienie które umożliwia położenie łóżka w miejscu gdzie obszar nad nim jest wolny od belek, podsufitek lub skośnych sufitów. Wg zasad feng shui w sypialni te cechy architektoniczne mogą powodować niepotrzebne ciśnienie. Jeśli jest to nieuniknione, możemy poprawić sufit za pomocą drapowania tkaniny tworzącego daszek nad łóżkiem, który ukrywa niechciany element sufitu. Jeśli nie jest to duża belka lub podsufitka, można po prostu wtopić element w sufit, malując go na ten sam kolor. To sprawia, że sufity podwieszane są mniej uciążliwe dla aury śpiącego.

Zasady feng shui w sypialni - wezgłowie przy solidnej ścianie

Wezgłowie Twojego łóżka powinno opierać się bezpiecznie o solidną ścianę. W feng shui oznacza to, że jesteś wspierany od tyłu. Wiemy, że może się to wydawać oczywiste, ale zdarza się, że ludzie ustawiają łóżka z wezgłowiem na środku pokoju, a nawet całe łóżko w centrum na środku pokoju tak jak opisaliśmy to w ustawieniu "łóżko jako wyspa" we wcześniejszym akapicie. Jeśli jednak chcesz kierować się zasadami feng shui - zawsze pamiętaj, że powinieneś mieć za sobą wsparcie w formie ściany. Po drugie, jeśli to możliwe, unikaj okien za wezgłowiem łóżka. Jest to szczególnie ważne, jeśli jesteś na parterze lub masz problemy ze wzrokiem. Sypialnia wg feng shui zawsze musi mieć wezgłowie przy solidnej ścianie.

Jak ustawić łóżko w sypialni wg feng shui - podsumowanie

Oto krótki przegląd tego, na co możesz zwrócić uwagę, ustawiając łóżko dla dobrego feng shui:

1) Ustaw łóżko w pozycji dowodzącej lub popraw je lustrem.
2) Sprawdź, czy drzwi nie otwierają się bezpośrednio w jednej linii z łóżkiem. Jeśli jest to nieuniknione, popraw je kryształową kulą feng shui.
3) Miej solidną ścianę za zagłówkiem dla wsparcia.
4) Unikaj umieszczania łóżka po drugiej stronie ściany toalety.
5) Miej wolną przestrzeń po obu stronach łóżka dla dorosłych w domu.
6) Unikaj belek, podsufitek i pochyłych sufitów nad łóżkiem, w przeciwnym razie spróbuj pokryć je tkaniną, aby zmniejszyć wpływ.

Najważniejszą rzeczą, o której należy pamiętać, jest to, że najlepsze miejsce do ustawienia łóżka zależy głównie od rozmiaru, proporcji i wyposażenia sypialni. Grekpol.pl oferuje wybór pięknie wykonanych z wysokogatunkowych surowców łóżek w różnych rozmiarach, a także uzupełniające materace klasy hotelowej, które zapewniają najdelikatniejsze i najbardziej relaksujące miejsce do wypoczynku.

 
Pokaż więcej wpisów z Październik 2023

Polecane

pixel